: The Forsyte Saga

109 Kč
Nakladatel: e-bohém
Dostupné formáty: PDF  EPUB  MOBI  ePDF 
Počet stran: 835
ISBN:   978-80-7495-449-8 (PDF)
978-80-7495-450-4 (ePUB)
978-80-7495-451-1 (MOBI)

Anotace

Sága rodu Forsytů, románová trilogie líčící osudy tří generací anglického rodu patřícího mezi vyšší střední třídu, je nejznámějším románem nositele Nobelovy ceny Johna Galsworthyho. Autor na rozsáhlé kronice pracoval téměř šestnáct let a zachytil v ní přes tři desetiletí trvání rodu. Skládá se celkem ze tří románů (Vlastník, V pasti a K pronajmutí) a dvou meziher, které jsou svým rozsahem a skladbou povídkami (Forsytovo babí léto a Probuzení).

Prostor, který autor dílu věnoval, mu umožnil rozehrát na stránkách románu desítky příběhů a kriticky zobrazit život bohatých vrstev od viktoriánské doby až po první světovou válku. Členové rodu Forsythů v nich prožívají mezigenerační konflikty, v nichž se střetávají konzervativní smysl pro majetek s lehkovážností a odporem ke starým pořádků potomků rodu, rodinná pospolitost a snaha odlišit se a lpění na tradicích s nutností vypořádat se s novými poměry. Kniha se dočkala nejen filmového zpracování, ale byla také podkladem pro vznik televizního seriálu.

Trilogii si můžete stáhnout v anglickém originálu.

Autor

Anglický prozaik a dramatik John Galsworthy (1867–1933), nositel Nobelovy ceny za literaturu, se narodil v zámožné rodině právníka a sám vystudoval rovněž práva, ale oboru se nevěnoval, protože mu učarovalo cestování, které si díky podpoře svého otce mohl dovolit, a později svět literatury. Ke druhé vášni přispělo zejména to, že se na svých cestách seznámil se spisovatelem Josephem Conradem. Na jeho směřování a literární smysl pro rozkrývání poměrů v tehdejší společnosti mělo vliv citové vzplanutí k manželce vlastního bratrance, která se kvůli němu dokonce rozvedla.

V jeho díle se tak často objevuje kritika anglické aristokracie, její touhy po hromadění majetku a lpění na tradičních pořádcích, které Glasworthy staví do kontrastu se sociálním cítěním, jež v jeho době začíná získávat na intenzitě.

I když je přehled jeho děl velmi pestrý, největší proslulost získal díky rozsáhlé trilogii Sága rodu Forsytů. V roce 1932, jen krátce před svou smrtí, obdržel Nobelovu cenu za literaturu.

Zanechte nám zprávu