: The Mayor of Casterbridge

45 Kč
Nakladatel: e-bohém
Dostupné formáty: PDF  EPUB  MOBI  ePDF 
ISBN:   978-80-7495-591-4 (PDF)
978-80-7495-592-1 (ePUB)
978-80-7495-593-8 (MOBI)

Anotace

Starosta casterbridgeský je podmanivý román o vzestupu a pádu zemědělského dělníka Michaela Hencharda. Ten v mládí v opilosti prodá za pouhých pět guineí svou ženu Susan a dceru Elizabeth-Jane námořníku Newsonovi. Stíny jeho minulosti ho dostihnou, když se díky své pracovitosti a schopnostem domůže významného postavení. Jeho vzestup potvrdí funkce starosty města Casterbridge. Poté, co se Susan po 18 letech života s Newsonem vrátí a Henchard si ji opět vezme, přestože má snoubenku, musí o svou pozici bojovat a spolu s ní hájí i svou čest, majetek a přízeň blízkých. Jeho hrdost ale zapříčiní jeho pád.

Román si můžete stáhnout v anglickém originálu.

Thomas Hardy:The Mayor of Casterbridge

Autor

Anglický romanopisec, povídkář a básník Thomas Hardy (1840–1928), bývá srovnáván Charlesem Dickensem, ale na rozdíl od něj volí jako dějiště svých románů venkov. Jeho naturalistická díla jsou smutná a hlavní hrdinové často končí tragicky.

Hardy byl původně architektem, což jistě ovlivnilo to, že jeho otec se živil jako kameník a stavitel. Za dobré vzdělání a znalosti ale vděčil zejména sečtělé matce. Ačkoli je znám zejména jako auto prózy, psal i poezii, jíž se vyrovnával například se smrtí své první manželky Emmy.

Protože se po Hardyho smrti nemohli pozůstalí a vykonavatel dohodnout na místě, kde bude pohřben, srdce pochovali ve Stinsfordu v hrobě ženy Emmy, popel uložili ve Westminsteru v Poet's Corner, v části věnované básníkům a spisovatelům.

Zanechte nám zprávu