: The Adventures of Tom Sawyer

29 Kč
Nakladatel: e-bohém
Dostupné formáty: PDF  EPUB  MOBI  ePDF 
Počet stran: 167
ISBN:   978-80-87815-21-2 (PDF)
978-80-87815-22-9 (ePUB)
978-80-87815-23-6 (MOBI)

Anotace

Předobraz dějiště románu Dobrodružství Toma Sawyera poskytlo autorovi město Hannibal v americkém státě Missouri, ve kterém Samuel Langhorne Clemens vyrůstal. Malé město je v románu, jenž už desetiletí přitahuje zájem nejen dětských, ale i dospělých čtenářů, vykresleno do detailů. Mark Twain ho v Dobrodružství Toma Sawyera zachycuje se všemi každodenními realitami, zvyky a starostmi.

Hrdinou prózy je nezbedné dítě Tom, které žije spolu se svým rozmazleným nevlastním bratrem Sidem a sestřenicí Marry v Saint Petersburgu na pobřeží řeky Mississippi. Jeho kamarádem je Huckleberry Finn, syn místního opilce, který je mu v rošťárnách nebývalým vzorem. Ten se stal hrdinou volného pokračování příběhu.

Knihu si můžete stáhnout zdarma v anglickém originálu.

Štítky

humor, USA, realismus

Autor

Mark Twain (30. listopadu 1835 Florida, Missouri – 21. dubna 1910 Redding, Connecticut), vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, americký spisovatel kritického realismu, novinář a satirik, se narodil v podnikatelské rodině. Od roku 1847 se v novinách svého bratra Oriona Hannibal Journal učil na tiskaře, poté pracoval také jako sazeč a později jako lodivod na řece Mississippi. V roce 1858 dokonce získal kormidelnickou licenci.

Do novin svého bratra začal také přispívat svými články. Pseudonym Mark Twain se poprvé objevil v roce 1863, když pod tímto jménem zaplatil účet za cestování. Spojení podle jednoho z výkladů označuje dva sáhy, bezpečnou hloubku vody pro říční parník, podle jiného dvě čárky na účtu v baru při objednávce dvojitého drinku.

Poprvé na sebe Twain upozornil humornou povídkou Slavná skákající žába z okresu Calaveras. Nejvíce ho ale proslavily příběhy dětských hrdinů Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna. Mezi další známá díla patří například Miliónová bankovka, Princ a chuďas a cestopisy. Jeho cesty ho přivedly například na západ Spojených států, kde se neúspěšně snažil těžit zlato, ale také do Čech, kde v roce 1891 pobýval několik dní v Mariánských Lázních.

Zanechte nám zprávu