: Tess of the d'Urbervilles, A Pure Woman

59 Kč
Nakladatel: e-bohém
Dostupné formáty: PDF  EPUB  MOBI  ePDF 
Počet stran: 400
ISBN:   978-80-7495-506-8 (PDF)
978-80-7495-507-5 (ePUB)
978-80-7495-508-2 (MOBI)

Anotace

Tess z d’Urbervillů je citlivá venkovská dívka, jejíž otec zjistí, že je potomkem jednoho z nejstarších rodů v Anglii. Pošle proto svou dceru k „příbuzné“, aby ji požádala o finanční pomoc. Tím se roztáčí nemilosrdné a tragické kolo osudu a začíná smutný a melancholický příběh dívky, která musí čelit nespočetným nástrahám a na jejíž cestě životem stojí i vražda.

Román vydaný časopisecky a v roce 1892 i knižně je zřejmě vrcholem autorovy tvorby. Z důvodu jeho soucitného pohledu na „padlou dívku“ se však stal terčem dobové kritiky a do jeho prvního vydání zasáhla cenzura.

Knihu si můžete stáhnout v anglickém originálu.

Autor

Anglický romanopisec, povídkář a básník Thomas Hardy (1840–1928), bývá srovnáván Charlesem Dickensem, ale na rozdíl od něj volí jako dějiště svých románů venkov. Jeho naturalistická díla jsou smutná a hlavní hrdinové často končí tragicky.

Hardy byl původně architektem, což jistě ovlivnilo to, že jeho otec se živil jako kameník a stavitel. Za dobré vzdělání a znalosti ale vděčil zejména sečtělé matce. Ačkoli je znám zejména jako auto prózy, psal i poezii, jíž se vyrovnával například se smrtí své první manželky Emmy.

Protože se po Hardyho smrti nemohli pozůstalí a vykonavatel dohodnout na místě, kde bude pohřben, srdce pochovali ve Stinsfordu v hrobě ženy Emmy, popel uložili ve Westminsteru v Poet's Corner, v části věnované básníkům a spisovatelům.

Zanechte nám zprávu