: Na prahu neznáma – Kouzelná šunka

29 Kč
Nakladatel: e-bohém
Dostupné formáty: PDF  EPUB  MOBI  ePDF 
Počet stran: 57
ISBN:   978-80-7495-692-8 (PDF)
978-80-7495-693-5 (ePUB)
978-80-7495-694-2 (MOBI)

Anotace

V roce 1925 vydal Karel Poláček v nakladatelství Františka Borového v jednom svazku dvě satirické science-fiction povídky. První z nich, Na prahu neznáma, uvozená podtitulem satirické romaneto, je autorovou odpovědí na lidskou malichernost a obavy o konec světa. Astronomové v ní předpovídají, že se Země protne s dráhou komety. V deseti částech pak sledujeme reakci lidí na postupné se zvětšování obrazu komety na obloze. V „první pražské pohádce“ Kouzelná šunka potká pan Cipra na cestě z hospody Pána Boha, který mu věnuje kouzelnou šunku. Ta vždycky druhý den doroste do původní velikosti, takže je možné z ní neustále odkrajovat.

Autor

Karel Poláček (1892–1945) byl československý spisovatel, jeden z nejvýznamnějších představitelů humoristické prózy, a novinář.

Pocházel z českožidovské rodiny, jeho otec byl obchodník. Studoval gymnázium v Rychnově nad Kněžnou, odkud však byl vyloučen, maturitní zkoušku nakonec složil v Praze. Poté se přihlásil na právnickou fakultu, ale studium ukončila 1. světová válka. Po nástupu do armády prošel ruskou a italskou frontou a na jejím konci se ocitl v srbském zajetí.

Po skončení 1. světové války začal psát do satirických časopisů a od roku 1922 se zařadil k okruhu autorů sdružených kolem Lidových novin. Německá okupace v roce 1939 znemožnila Poláčkovi pracovat v novinách. Ve stále tíživější situaci ještě stačil odeslat dceru do bezpečí do Anglie, sám však byl se svou družkou v roce 1943 deportován do terezínského ghetta a o rok později byli zařazeni do transportu do koncentračního tábora Osvětim. Oproti původním předpokladům Karel Poláček nezahynul v Osvětimi, ale 21. ledna 1945 v táboře Gleiwitz.

Zanechte nám zprávu