: Lady Chatterley’s Lover

59 Kč
Nakladatel: e-bohém
Dostupné formáty: PDF  EPUB  MOBI  ePDF 
Počet stran: 284
ISBN:   978-80-7495-256-2 (PDF)
978-80-7495-257-9 (ePUB)
978-80-7495-258-6 (MOBI)

Anotace

Milenec lady Chatterleyové je nejslavnější román anglického spisovatele Davida Herberta Lawrence. Poprvé byl vydán v roce 1928 v Itálii, v Anglii bylo dílo až do roku 1960 soudně zakázáno a klasifikováno jako pornografie. Přes svou skandalizaci, nebo snad právě díky ní si román získal ohromný čtenářský ohlas, a to bez ohledu na to, že se v něm autorovi podařilo mistrovsky vylíčit stav tehdejší společnosti.

Ústřední zápletku tvoří milostný vztah mezi příslušníky různých společenských vrstev, aristokratkou Constance (lady Chatterleyovou), jejíž manžel v první světové válce ochrnul na spodní polovinu těla, a zaměstnancem jejího muže myslivcem Mellorsem.

Knihu si můžete stáhnout v anglickém originále.

Autor

Anglický romanopisec, povídkář, básník a dramatik David Herbert Lawrence (často se zkracuje na H. D. Lawrence; 1885–1930) se narodil v průmyslovém kraji poblíž Nottinghamu. V tomto městě také absolvoval univerzitu a následně na ní vyučoval, než se po roce 1913 začal věnovat výhradně literatuře.

Jeho otec byl horník a matka ho vychovávala puritánsky, takže jeho pozdější umělecká kariéra nemohla zůstat neovlivněna tímto prostředím. V roce 1919 se vydal na cesty a procestoval nejen Evropu, ale také Austrálii a Nový Zéland a Mexiko. Díky F. M. Fordovi pronikl do londýnských literárních kruhů a před 1. světovou válkou se oženil s německou aristokratkou Friedou Weekleyovou.

Ve své experimentální próze se věnoval zejména vztahům mezi muži a ženami a vedle citové stránky zdůrazňoval instinkty, vášně a sexuální rovinu. Byl velmi plodným autorem, básnické dílo čítá více než tisíc stran textů, proslul ale zejména jako spisovatel povídek a novel. Zemřel na tuberkulózu ve svých 44 letech.

Zanechte nám zprávu