: Jude the Obscure

64 Kč
Nakladatel: e-bohém
Dostupné formáty: PDF  EPUB  MOBI  ePDF 
Počet stran: 401
ISBN:   978-80-7495-341-5 (PDF)
978-80-7495-342-2 (ePUB)
978-80-7495-343-9 (MOBI)

Anotace

Mistrně vyprávěný příběh muže z prostých poměrů, který se snaží získat vzdělání, ale tehdejší společnost mu to neumožní, je jedním ze dvou vrcholných prozaických děl Thomase Hardyho (vedle Tess z d'Urbervillů). Viktoriánskou Anglii pobouřil Neblahý Juda nejen absencí šťastného konce, ale také kritikou měšťáctví a morálními přestupky, jež si dovolují postavy románu.

Román, který dobová kritika dokonce odsoudila jako nemravný, ale který přispěl k tomu, že v Oxfordu byla založena kolej pro nemajetné studenty, byl dokonce zfilmován. Na našem serveru si ho můžete stáhnout v anglickém originálu.

Autor

Anglický romanopisec, povídkář a básník Thomas Hardy (1840–1928), bývá srovnáván Charlesem Dickensem, ale na rozdíl od něj volí jako dějiště svých románů venkov. Jeho naturalistická díla jsou smutná a hlavní hrdinové často končí tragicky.

Hardy byl původně architektem, což jistě ovlivnilo to, že jeho otec se živil jako kameník a stavitel. Za dobré vzdělání a znalosti ale vděčil zejména sečtělé matce. Ačkoli je znám zejména jako auto prózy, psal i poezii, jíž se vyrovnával například se smrtí své první manželky Emmy.

Protože se po Hardyho smrti nemohli pozůstalí a vykonavatel dohodnout na místě, kde bude pohřben, srdce pochovali ve Stinsfordu v hrobě ženy Emmy, popel uložili ve Westminsteru v Poet's Corner, v části věnované básníkům a spisovatelům.

Zanechte nám zprávu