: Hedvika a Ludvík

43 Kč
Nakladatel: e-bohém
Dostupné formáty: PDF  EPUB  MOBI  ePDF 
Počet stran: 147
ISBN:   978-80-7495-812-0 (PDF)
978-80-7495-813-7 (ePUB)
978-80-7495-814-4 (MOBI)

Anotace

Klasická rodinná sága, odehrávající se v průběhu několika desetiletí a sledující historii několika generací, v podání jednoho z nejvýznamnějších českých humoristických spisovatelů Karla Poláčka. Čtenář sleduje příběh dvou sourozenců Hedviky a Ludvíka, kteří během krátké chvíle přijdou o matku i otce. Ovdovělý rodič si ale vždy pořídí nového partnera, takže dějiny rodiny nekončí a pokračují v absurdní linii a Hedvika a Ludvík se v románu dočkají mnoha rodičů a jejich kombinací. Příběh komplikují paralelní vztahy, zálety i milostné pletky titulních hrdinů.

Štítky

humor, satira, rodina, sága

Autor

Karel Poláček (1892–1945) byl československý spisovatel, jeden z nejvýznamnějších představitelů humoristické prózy, a novinář.

Pocházel z českožidovské rodiny, jeho otec byl obchodník. Studoval gymnázium v Rychnově nad Kněžnou, odkud však byl vyloučen, maturitní zkoušku nakonec složil v Praze. Poté se přihlásil na právnickou fakultu, ale studium ukončila 1. světová válka. Po nástupu do armády prošel ruskou a italskou frontou a na jejím konci se ocitl v srbském zajetí.

Po skončení 1. světové války začal psát do satirických časopisů a od roku 1922 se zařadil k okruhu autorů sdružených kolem Lidových novin. Německá okupace v roce 1939 znemožnila Poláčkovi pracovat v novinách. Ve stále tíživější situaci ještě stačil odeslat dceru do bezpečí do Anglie, sám však byl se svou družkou v roce 1943 deportován do terezínského ghetta a o rok později byli zařazeni do transportu do koncentračního tábora Osvětim. Oproti původním předpokladům Karel Poláček nezahynul v Osvětimi, ale 21. ledna 1945 v táboře Gleiwitz.

Zanechte nám zprávu