: Childe Haroldova pouť

49 Kč
Nakladatel: e-bohém
Dostupné formáty: PDF  EPUB  MOBI  ePDF 
Počet stran: 180
ISBN:   978-80-7495-787-1 (PDF)
978-80-7495-788-8 (ePUB)
978-80-7495-789-5 (MOBI)

Anotace

Childe Haroldova pouť je nejznámější básní anglického romantického spisovatele a básníka George Gordona Byrona. Obsahuje čtyři části (zpěvy) a líčí putování osamělého poutníka po západní, jižní a jihozápadní Evropě. Childe Harold se tak vydává ze své rodné Británie, aby poznal vojensky obsazené Portugalsko a Španělsko, byl okouzlen Řeckem a jeho historií, obdivoval krásy přírody v Alpách a cestu zakončil na pustém italském pobřeží.

Báseň je psaná v ich-formě, do níž autor vkládá písně a poznámky. Byron v díle ve vrcholné formě rozvinul tzv. spencerovskou, devítiveršovou strofu. Inspirací mu byla vlastní cesta po Evropě, kvůli níž se v Británii zadlužil.

Knihu si máme i v anglickém originálu.

Autor

George Gordon Noel Byron, lord Byron (1788–1824) byl anglický romantický básník, spisovatel a obdivovatel řecké kultury. Mezi jeho nejznámější díla patří rozsáhlá báseň-„roadmovie“ Childe Haroldova pouť a veršovaný satirický román Don Juan, který ovšem autor nedokončil. Byron proslul nejen svými básněmi, povídkami a divadelními hrami, ale také bouřlivým životem, který zahrnoval extravagantní výstřelky, milostné skandály, dluhy a také obvinění z incestu a sodomie. Jeho život a tvorbu ovlivnila nemoc nohy a záliba v literatuře, v níž vyhledával zejména historické a rytířské romány, ale také chůva, která ho měla v pubertě na starost a postarala se o jeho časnou pohlavní vyspělost. Při studiích v Cambridgi žil na pokoji s dívkou převlečenou za chlapce a velice úzký vztah udržoval se svou nevlastní sestrou.

Zanechte nám zprávu