Otázky a odpovědi

Kde najdu e-knihy, které jsem si koupil(a) na původním serveru?

Nový design webu jsme spustili 30. září 2020. E-knihy, které jste si koupili na tom původním, máte nadále k dispozici ve starém systému na adrese https://1.jine-knihy.cz. Použijte původní jméno a heslo.

Jakým způsobem u vás můžu vydat knihu jako autor nebo nakladatel?

Je to jednoduché. Buď nám pošlete hotové elektronické formáty (minimálně PDF nebo EPUB), nebo dokument zalomený ve wordu, což sice není úplně výhra, ale popasujeme se s tím. A pak si řekneme, jestli kniha vyjde tak, jak je, tedy bez jakýchkoli našich jazykových nebo redakčních zásahů, nebo jestli ji zredigujeme. V prvním případě jdete se svou kůží na trh sami a my si z prodejní ceny (po odečtení 5% nákladů na platební bránu) odečteme jen 15 %, ve druhém případě se o zisk podělíme ve spravedlivém poměru 50 : 50. Jste-li nakladatel, platí pro vás totéž a je na vás, jak se dohodnete s autorem.

Opravdu mohu jako autor vydat jakoukoli knihu?

V podstatě ano, platí ale, že i když vydáváte knihu sám za sebe (dříve jsme to nazývali programem SÁM SOBĚ), přece jenom si vyhrazujeme právo váš text nevydat, pokud ho neshledáme zajímavým. Vaši knihu totiž před vydáním zkoukneme, a pokud si budeme myslet, že nestojí za to, aby byla na JINÝCH KNIHÁCH nabízena, popravdě vám to řekneme. Samozřejmostí je, že nezveřejníme knihu, která bude v rozporu se zákonem nebo bude v rozporu s dobrými mravy – ať už si pod tímto termínem představíte cokoli. Také na to vás pochopitelně upozorníme.

Jak často vyplácíte autory/nakladatele?

Vydáme-li e-knihu společně a budeme ji prodávat my, podíl na zisku z prodaných e-knih vám vyplatíme nejpozději začátkem každého roku za předchozí kalendářní rok. Pokud se vaše kniha bude prodávat často, klidně od nás příslušnou částku obdržíte každý měsíc – pravidla si nastavíme individuálně podle toho, jaký zájem o vaše dílo projeví čtenáři. Nemusíte se bát, že odměnu za prodané e-knihy stopíme. Průběžně si kvůli jejich vyplácení vytváříme rezervu.

Jsou e-knihy opatřeny nějakou ochranou?

E-knihy, které si můžete stáhnout nebo koupit na JINÝCH KNIHÁCH, nemají žádnou ochranu, a to ani tzv. tvrdou DRM ochranu, umožňující jejich prohlížení jen na jednom nebo několika konkrétních zařízeních, ani sociální ochranu. Do textu e-knih tedy nevkládáme informaci o tom, kdo je koupil. Na jednu stranu to představuje jisté riziko, že e-knihy budou nepoctiví uživatelé sdílet, ale na druhou stranu tím nijak neomezujeme ty, kdo za ně řádně zaplatí. Vycházíme z předpokladu, že naše e-knihy stojí oproti jiným knihám na českém trhu výrazně méně a každý, kdo se k nim dostane nelegálním způsobem, by měl mít tolik cti, aby byl ochoten přispět autorům a nakladatelství několika desítkami korun. Každá placená e-kniha proto v úvodu obsahuje varování pro ty, kdo se k ní dostali pomocí nelegálních zdrojů, s informací, jak knihu zakoupit zcela legálně.

Co znamenají ty značky u formátů e-knih?

Elektronické knihy prodáváme v několika formátech. Všechny si můžete stáhnout v univarzálním formátu PDF, který umožňuje zobrazit si ji v počítači, tabletu, čtečce i na mobilním telefonu. Protože se dokumenty v PDF nepřizpůsobují velikosti displeje, e-knihy často vydáváme i v tzv. ePDF, což je zmenšená velikost, která se víc hodí pro tablety nebo telefony. A většina e-knih je ke stažení také v e-knižních formátech EPUB a MOBI. Některé knihy nabízíme i tištěné a vydali jsme také jednu audioknihu. Tištěné knihy a audioknihu nabízíme za sympatickou cenu v balíku s příslušnou e-knihou.

Musím e-knihu kupovat v každém formátu zvlášť?

Nikoliv. Každou koupenou knihu máte k dispozici ve všech formátech, ve kterých jsme ji vydali. Když ji chcete číst na tabletu, patrně si otevřete PDF, a pokud si ji pošlete do čtečky, hodit se vám bude EPUB nebo MOBI.

Nemusím se bát, že moje peníze skončí na Kajmanech?

Ó, nikoliv. K inkasování peněz z platebních karet využíváme platební bránu, která má certifikaci České národní banky. Platíme za to a zakládáme si na tom, že kdyby přece jenom došlo k nějakému nedorozumění (třeba když se ukliknete), peníze vám vrátíme nebo se domluvíme na nějaké přijatelné kompenzaci. Peníze, které si GoPay, provozovatel brány, strhne, nejdou hned na náš účet. Jednotlivé transakce nesledujeme. Jednou měsíčně přijdou vybrané peníze na náš účet. Jsme ale samozřejmě schopni zjistit, jestli konkrétní platba proběhla. Snažíme se, aby formality obtěžovaly co nejméně vás i nás.